Jeśli świadczysz usługę telekomunikacyjną podmiotom rządowym lub samorządowym to powinieneś to przeczytać!
Na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zamieszczono projekt ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC) oraz niektórych innych ustaw w wersji z dnia 12.10.2021 r.
Należy spodziewać się, że wejście w życie tej ustawy spowoduje, że przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący usługi na rzecz podmiotów administracji rządowej lub samorządowej będą musiały przeanalizować opłacalność działalności na terenach, gdzie ich przeważającym źródłem utrzymania jest administracja publiczna.
Spowodowane to będzie tym, że usługi telekomunikacyjne dla zdecydowanej większości podmiotów rządowych i samorządowych świadczyć będzie Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa (OSSB).
Tytułem wstępu trochę historii
Utworzenie strategicznej sieci bezpieczeństwa i wyznaczenie operatora tej sieci.
- właścicielom i posiadaczom obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej, (wykaz tych podmiotów jest niejawny, dlatego nie ma możliwości wskazać, ile jest takich podmiotów),
- przedsiębiorcom, o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym – aktualnie jest to ponad 200 bardzo dużych przedsiębiorstw.
Dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej
Dodatkowym udogodnieniem dla OSSB, stworzonym przez nowelizowaną ustawę KSC, jest ułatwienie dostępu do infrastruktury zarówno będącej we właściwości innych przedsiębiorców telekomunikacyjnych jak i należących do podmiotów administracji rządowej lub samorządowej. Kolejnym udogodnieniem dla OSSB będzie prawo pierwokupu sieci telekomunikacyjnych będących w posiadaniu administracji samorządowej np. będących w posiadaniu gmin lub regionalne sieci szerokopasmowe.